29/10/2014

Halloween in Ireland !

Halloween jest to jedna z rzeczy na mojej 'To do List', i nie ukrywam, ze czekam na nie z niecierpliwoscia. Jest to wina tego, ze w Polsce nie obchodzimy tego swieta, oraz wszystkich filmow produkcji amerykanskiej, w ktorych to obchodzenie go wyglada megaaa kosmiecznie  ! :D
Ale oprocz moich emocji, chcialam wam troche opowiedziec o 'stronie technicznej' Halloween, jesli chodzi o Irlandie :)
Halloween w Dublinie (zdj z int.)

  • Halloween to swieto uznawane przez Kosciol Katolicki za poganskie. A jego nazwa jest najprawdopodobniej skrótem All Hallows' E’en , pochodzacym od wczesniejszego All Hallows Evening , co w jezyku angielskim oznacza wigilie Wszystkich Swietych .
  • Zwyczaj swietowania w tym dniu zrodzil sie w Irlandii ( a takze Anglii, Szkocji, Walii i Pn. Francji) ponad 2 tys. lat temu. Do USA dotarl ok XIX w. , a do Polski ok 20 lat temu. Swieto obchodzimy w nocy 31 pazdziernika.
  • Halloween pochodzi od celtyckiego obrzedu Samhain (oznaczajacego : koniec lata). Druidzi (celtyccy kaplani) wierzyli, ze tego dnia nastepowalo polaczenia zaswiatow i swiata ludzi zyjacych, co powodowalo, ze duchy mialy mozliwosc przedostac sie do naszego swiata. Caltowie dzielili ich na dwie grupy : duchy dobre (ktrore czcili, goscili w swoich domach), i zle (ktore wszelkimi mozliwymi sposobami,starali sie odstraszyc).
  • Glownym symbolem tego swieta jest wydrozona i podswietlona od spodu dynia z wyszczerbionymi zebami. Innymi rownie popularnymi symbolami sa: zombie, duchy, wampiry,demony, czarownice itd.



Irlandzkie tradycje dot tego swieta :
* Trick or Treating
To ulubiony zwyczaj dzieci, ktore tego dnia chodza od domu do domu bawiac sie w 'Cukierek albo psikus'. Odwiedzaja domy, ktore posiadaja Halloween-owe dekoracje , typu pajecze sieci, wiszace kosciotrupy, bo jest to znak, ze domownicy chca brac udzial w tej zabawie. Jesli jednak dom jest nie udekorowany, nie zakloca sie na sile spokoju. Jednakze Ci, ktorzy 'zapraszaja; do siebie dzieci, powinni miec przygotowane slodycze, poniewaz, jesli goscie nie zostana obdarowani, gospodarz tego domu moze sie spodziewac psikusa ! :)
* Kostiumy
Przebieranie sie w upiorne, pomyslowe kostiumy, rozpoczely sie od rytualnych tancow przy ogniskach, gdzie  ludzie przebierali sie w demoniczne stroje, aby odstraszyc i zmylic zle duchy.
Zmylic, gdzyz Celtowie wierzyli, ze tego dnia dusze zmarlych wracaly na ziemie, aby choc na chwile, wejsc w cialo zywego czlowieka. Zeby sie uchronic, zakladali straszne maski, ktore imitowaly demony i upiory, i tak przebrani tanczyli wokol ognisk, robiac duzo halasu, i liczac, ze wlasnie to odstraszy zblizajace sie duchy.
* Bale przebierancow dla dzieci
Szkoly, przedszkola organizuja z tej okazji atrakcje dla uczniow. W konkretnym dniu, zamiast mundurkow ubieraja stroje Halloween-owe, i bawia sie na Halloween Party(ktore odybwa sie w czasie zajec szkolnych).
Bonusem dla nich jest to, ze z okazji Halloween maja one tydzien wolnego od szkoly ! :)
* Palenie ognisk
Ognisko(symbol ciepla), jest nieodlacznym elementem Halloween, zabezpieczajacym przed nadchodzaca Zima. Przed wiekami Irlandczycy gromadzili na srodku wsi drweno i z nich rozpalali ogromne ognisko. Im wieksze ono bylo, tym nadchodzaca Zima, miala byc cieplejsza. Tradycja ta przetrwala do dzis, w wielu miejscach, najczescniej na okolicznych wzgorzach, ludzie zbieraja sie przynoszac drewno, by zlagodzic zime. Wokol zapalonego ogniska odbywaja sie zabawy, tance oraz wrozby. Jedna z takich wrozb, jest wrzucanie orzechow wloskich do ogniska, jesli taki orzech peknie z hukiem, ta osobe czeka wielkie szczescie, ktorego poczatkiem bedzie spelniona milosc.
Drugim zadaniem takiego ogniska bylo rowniez, odganianie zlych duchow.
* Swietlny krag
Zabawa polega na przeskakiwaniu kolejno rozstawionych w ksztalt okregu swieczek. Musi ich byc dokladnie dwanascie, dokladnie tyle ile miesiecy w roku. Kazdy z uczesnitkow, kolejno przeskakuja przez palace sie swiece, ale zeby nie bylo za latwo - musza przy kazdym przeskoku wykonac w powietrzu obrot! Swieczki ktore nie zgasna , wyznacza miesiace, ktore beda w przyszlym roku najszczesliwsze.
* 'Jack-o-lantern'
Tradycja ta polega na ustawieniu wydrazonych dyn, zwanych 'Jack-o-lantern', w ktorych umieszcza sie w srodku swiatelka. Zwyczaj ten, tlumaczy legenda irlandzka, mowiaca o niejakim kowalu Jacku - pijaku, ktory przechytrzyl diabla, za co ten nie przyjal go do piekla po smierci, ale podarowal mu swiatlo do posmiertnej wedrowki umieszczone w wydrazonej rzepie. Obecnie zastepuja ja dynia. Takie 'latarnie' stawiamy w oknach domow, ogrodach, czy na schodach.
* Boobing for apples
Jedna z najbardziej popularnych gier Halloween-owych sa zawody w wyciaganiu zebami jablka plywajacego w misce wypelnionej woda ( boobing for apples). Jest to tez rodzaj wrozby, poniewaz ta osoba, ktorej uda sie to bez nadgryzienia jablka zebami, ma zapewnione szczescie przez caly nadchodzacy rok. Ale to nie koniec, nastepnie nalezy obrac jablko, a obierki rzucic przez ramie, po czym  trzeba szybko obejrzec sie za siebie - mozna bowiem zobaczyc wyobrazenie postaci przyszlego malzonka. ! :)
* Scary Farm
Mlodziez w tym dniu bawi sie na domowych imprezach, w pub'ach lub odwiedza tzw. straszne farmy (scary farm), so to specjalnie do tego celu przystosowane duze przestrzenie, na ktorych tworzy sie scenerie jak z filmow grozy, np. Mumia, Drakulam Frankestein.




(zdj z int)



Halloween w Polsce.
Jako ze, uwazamy sie za kraj katolicki, Halloween nie jest u nas uznawamym swietem. Jednakze coraz wiecej osob, zaczyna wprowadzac obchodzenie go w swoje zycie. Dzieci w szkolach i przedszkolach przebieraja sie za straszne postacie, a pub'y , kina itp organizuja ciekawe propozycje dla starszych osob.
Coraz czesciej pojawia sie rowniez tradycja chodzenia po domach !


Jak juz wiecie, bedzie to moje pierwsze Halloween, i nie da sie ukryc, ze ciesze sie jak male dziecko.. Moj sposob na Halloween ? Scary Party z innymi au pair w Dublinie. Mam nadzieje, ze sie nie zawiode ! :)



Aktualizacja zdjec prawdopodbnie w sobote.

selfie .. ;d

Ghost ship - Halloween-owe piwo ! :)

see u ! ;*




 



No comments:

Post a Comment