04/11/2016

Najpopularniejsze irlandzkie filmy!

Dzisiejszy post powstał we współpracy z Klubem Polki na obczyźnie. Przez następne kilka tygodni będziecie mogli czytać o filmach z różnych stron świata. Wszystkie linki dostępne tutaj: Klub Polek.

Jeżeli chodzi o sam temat, to przyznam się, że .. popełniłam błąd. Usłyszałam: filmy z Twojego kraju i od razu pomyślałam o P.S. I LOVE YOU, LOVE, ROSIE. A to wcale nie o takie filmy chodzi. Mowa o filmach, które są produkcji irlandzkiej, a nie o takie, które zostały w Irlandii nakręcone. No cóż.. Możecie pomyśleć: Co to za problem, wypisać kilka IRLANDZKICH filmów?! Taki, że żadnego nie widziałam.. Ale zadeklarowałam się, że post napiszę dlatego, przedstawiam wam:

Liste: 5 najpopularniejszych filmow irlandzkich


premiera: 1991 r. 
rezyseria: Alan Parker
Film opowiada o grupie młodzieży, która postanawia założyć swój własny zespół. Na początku odnoszą oni małe sukcesy grając na imprezach, weselach, ale niestety nie jest to wystarczające. Po pewnym czasie wraz z rosnącą popularnością. dochodzi między nimi do konfliktów, pogłębiających się poprzez odmienność charakterów oraz muzycznych upodobań. Czy słynny, amerykański muzyk soulowy, Wilson Pickett będzie dla nich nadzieja? 


2. My Left Foot
premiera: 1989r.
rezyseria: Jim Sheridan
Jest to dramat biograficzny, opowiadający o chłopcu, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jego lewa stopa była jedyną kończyną, którą mógł poruszać, i to dzięki niej staje się sławnym malarzem. Film  powstał na podstawie książki Christy Browna, o tym samym tytule.


3. Once
premiera: 2006r.
rezyseria: John Carney
Niepozorny, irlandzki melodramat.. Opowiada on historię dwojga ludzi, którzy poznają się w Dublinie. On jest ulicznym muzykiem, ona samotną matką. Muzyka będzie czymś, co ich połączy oraz pomoże zrealizować ukryte marzenia. 


premiera: 1993r. 
rezyseria: Stephen Frears
Berbeć, bo właśnie tak przetłumaczony został tytuł filmu, opowiada o losach 20-letniej dziewczyny z Irlandii. Sharon Curley pochodzi z licznej rodziny i niespodziewanie zachodzi w ciążę. Kto jest ojcem dziecka, i dlaczego ona, nie chce nikomu zdradzić tej tajemnicy? Sprawdźcie sami :)


premiera: 1998r. 
rezyseria: Kirk Jones 
Angielski humor, irlandzka muzyka, piękne widoki. Właśnie tak ludzie opisują ten film. Martwy farciarz to historia wygranej na loterii. Zdobywca głównej nagrody nie żyje, więc jego przyjaciele postanawiają odebrać nagrodę za niego. Czy reszta mieszkańców małego misateczka im w tym pomoże? 


Uf! Przebrnęłam przez to! Uwierzcie, nie było łatwo. Najpopularniejsze irlandzkie filmy to te, sprzed 2000 roku.. Mimo to, postaram się w najbliższym czasie nadrobić zaległości i obejrzeć przynajmniej te wymienione w poście. Jeżeli chodzi o trailery, to najbardziej zachęciły mnie: Waking Ned Devine oraz The Snapper. Zobaczymy jak te urywki mają się do całości filmów :)
Mam nadzieję, że mimo wszystko zachęciłam was do obejrzenia tych filmów, albo przynajmniej przyjrzeniu się temu bliżej. 
Dziś sobota, bardzo dobry czas na popcorn i dobry, irlandzki film;)

Miłego dnia, 
Eff! :)

No comments:

Post a Comment